pondělí 19. června 2017

Oslíčku otřes se a jiné pohádky

INVESTICE a INVESTOVÁNÍ

Investování může být zábava, může to být cesta k zajímavým výdělkům, může to být i adrenalin, ale není pro každého. Měli by si to uvědomit lidé, kteří si takové produkty kupují a hlavně by si to měli uvědomit někteří poradci. Vím, že investiční pojištění bylo kdysi velkým hitem. Vím, že mnohdy investujeme, aniž bychom to věděli. Banky investují naše peníze, které máme na účtech, penzijní společnosti investují naše peníze v penzijním spoření atd.
Ale pokud někdo zainvestuje peníze do akcií, měl by o nich něco vědět a měl by umět akceptovat riziko, které se k nim váže, aby nedocházelo k situacím, jako je např. ta následující:

Přišel klient, který měl zainvestovánu nemalou částku v akciích. Tedy ani ne v žádném fondu, ale investoval přímo do několika typů vybraných akcií. A že teď ty peníze potřebuje. Investoval 5 let a těšil se na to vysoké zhodnocení, protože on si to zjišťoval a teď je na těchto akciích výnos 20,4%.
Jenže jsme zjistili, že v současné době, pokud by si chtěl peníze vybrat, by dostal částku, která odpovídá zhodnocení cca 1%.

A pán vybuchl: Kde ty peníze tedy jsou? Že mu to určitě někdo ukradl! To není možné, on si to ověřoval, jaké je tam teď zhodnocení!

Na naše argumenty, že takto vysoké zhodnocení tam zcela určitě nebylo po celou dobu 5 let, a protože se jedná o akcie, mohly mít jednoduše i ztrátu – mohly být v minusových hodnotách.

Na to on, že přeci není bl…. že to přeci nemůže být, to by přeci nebylo výnosné, takového šéfa by on okamžitě vyhodil. /Mimoděk mě napadlo, že to by se tedy řádně pročistila finanční sféra J/. On přeci ekonomice rozumí.

Proto investujte s rozvahou.

Vaše M.V.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...